Články


Měnit olej? Proč... Aneb 135k km bez výměny oleje

10 komentářů 2015-03-24 Přečteno: 2 875x

Asi každý motorista ví, že olej se musí měnit dle předepsaných pravidel. Někdo má své auto rád a provádí výměny oleje velmi často, například vždy po 10 000 km(můj případ), jiný prodlužuje interval třeba na long life 30 000 km (příklad koncernu a manuálu k Ibě). Ale zpravidla každý rozumný člověk olej aspoň jednou za čas vymění.

Běžně se udává 15000km / 2 roky, longlife až 30000 km / 2 roky. Také se říká, že po chipu se přechází na 10-15000km / 2 roky. Každou druhou výměnu měnit filtr(kdo má auto rád tak pokaždé, jelikož jde o korunovou záležitost).

Bohužel pro auto se tímto neřídil majitel Audi TT(ano,  naštěstí nejde o Seat) s šestiválcem 3,2 l, který olej v motoru nevyměnil ani jednou a na jednu olejovou náplň najel do nebe volajících 135 000 km. Fascinující je jedna věc. Motor v Audi TT údajně pořád běžel, aspoň dle serveru Reddit.com, kde se zpráva objevila. Je pravda, že majitel olej postupně doléval, ale filtr svou práci dávno vzdal a z motoru se stal armádní speciál s takovou kevlarovou výztuží, že by ho neprostřelil asi ani hrdina amerického akčního filmu v době nejvyšší nouze a nervy-drásajícím závěru.

Nicméně i tak bude motor potřebovat generální opravu(někdo říká, že motor musel být zcela vyměněn), která bude stát statisíce. Tady vidíte, že výměna oleje by se rozhodně neměla podceňovat ani u velkoobjemových atmosférických motorů, natož u moderních downsizovaných přeplňovaných jednotek nebo namáhaných dieselů.

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Měnit olej? Proč... Aneb 135k km bez výměny oleje 10 cernil cernil
2 let, 6 měsíců Měnit olej? Proč... Aneb 135k km bez výměny oleje

Foto galerie


Články