Články


Znalost Seatu - Zemí původu není Španělsko

2014-06-21 Přečteno: 1 727x

Ahoj Seaťáci, jelikož spousta lidí má Seata a přitom vůbec neví o jeho historii, zemi původu, začátcích, transformacích a vývoji, rozhodl jsem se založit menší seriál článků, abych Vám tyto informace vysosal z běžně dostupných zdrojů a přiblížil Vám základ Seatu. Začínám zemí původu, jelikož již několik let spolupracuji s lidmi, kteží žijí na území Španělska, ale přitom si naprosto nepřipouští, že jsou jeho součástí, tedy s obyvateli Katalánska, moc dobře vím, že by je urazilo slyšet, že Seat je Španělské auto. Opravdu není, Seat je Katalánské a tedy Seaťák vozící vlajku Španělska s jeho miláčkem by asi pracovníka firmy Seat pravděpoboně urazil a setkal by se tak v nejlepším případě s pohrdáním a ignorací, v horším případě s poškozením automobilu... Pokud to tedy s hrdostí ke značce myslíte vážně, přečtěte si něco o zemi a obyvatelích tohoto hrdého kraje.

  • Katalánsko

Katalánsko (Catalunya) je jedno ze 17 autonomních společenství a historické území na severovýchodě Španělska při pobřežíStředozemního moře. Metropolí Katalánska, které ve středověku tvořilo součást Aragonského království, je velkoměsto Barcelona, v jejíž aglomeraci žije více než 3 miliony obyvatel. Celé Katalánsko je pak se 7 475 420 obyvateli druhým nejlidnatějším společenstvím Španělska.

Od roku 1833 se Katalánsko člení na 4 provincie: Barcelona, Girona, Lleida a Tarragona. Menšími správními celky je pak 41 comarek.

Od roku 2010 se Katalánsko také člení na 7 vegueries: Alt Pireneu i Aran, Àmbit Metropolità, Àmbit de Ponent, Camp de Tarragona, Comarques Centrals, Comarques gironines, Terres de l'Ebre.

  • Geografie

Katalánsko na severu hraničí s Francií a Andorrou, na západě s autonomním společenstvím Aragonií, na jihu s autonomním společenstvím Valencií, na východě pak sousedí se Středozemním mořem.

Na hranicích s Francií se zde rozkládá pohoří Pyreneje, od kterého na jih odbočuje pohoří Serralada Costero - Catalana, kopírující v nevelké vzdálenosti od Středozemního moře tvar zdejších pobřežních oblastí Costa Daurada a Costa Brava. Na západě Katalánska na jihu provincie Lérida se zde pak nachází nížina, po jejímž jižním okraji protéká nejdůležitější řeka regionu a jedna z významných řek Španělska Ebro.

  • Města

K roku 2007 mělo 10 katalánských obcí více než 100 000 obyvatel:

Dalšími významnějšími městy a regionálními centry jsou Girona, Figueres, Granollers, Vic, Manresa, Salou či Tortosa.

  • Politika

Od pádu Francova režimu v roce 1975 a přijetí demokratické španělské ústavy roku 1978 byla postupně obnovena a dále rozšířena autonomie Katalánska a dalších regionů.

Nejvyšším právním dokumentem v regionu, hned za ústavou Španělska, je Zákon o autonomii Katalánska, který byl poprvé přijat v roce 1979 a následně jednou pozměněn do svojí současné podoby, kterou schválili občané Katalánska v referendu roku 2006, kdy, při účasti 49,41% oprávněných voličů, pro nový zákon hlasovalo 73,90%, proti 20,76%, prázdné hlasovací lístky odevzdalo 5,34% a neplatné hlasovací lístky odevzdalo 0,90% ze zúčastněních.

Vrcholným orgánem exekutivy je katalánská vláda, v jejímž čele stojí prezident Katalánska. V čele legislativy stojí Parlament Katalánska, který vykonává dozorčí moc nad katalánskou vládou tím, že jí vyhlašuje důvěru, případně nedůvěru.

  • Jazyky

Vlastním jazykem Katalánska je katalánština (s výjimkou Val d'Aran, kde je jím okcitánština, zde oficiálně nazývaná aranéština). Na celém území je také používána kastilština, oficiální jazyk španělského státu. Podle Katalánského statistického institutu 36 % obyvatel Katalánska používá jako běžný dorozumívací jazyk katalánštinu, 46 % kastilštinu, 12 % oba jazyky a 0,03 % aranéštinu. 6 % obyvatel společenství se běžně dorozumívá jinými jazyky (arabština, rumunština, angličtina a další).

Podle výzkumů rozumí katalánsky 93,8 % obyvatel, avšak jen 56,3 % v ní dovede psát. Naproti tomu kastilsky rozumí 99 % obyvatel a písemně se dovede vyjadřovat 88,8 %. Je to mimo jiné výsledkem frankistických represí proti menším jazykům a kulturám Španělska; po obnovení demokracie však nastoupila prokatalánská politika, které se daří znalost katalánštiny zvyšovat.

  • Kultura

Katalánci mají bohatou kulturní tradici a rádi demonstrují její nezávislost na Španělsku. Počátky katalánské literatury sahají do 12. století. Z Katalánska pocházejí světoznámí malíři (Salvador Dalí a Joan Miró), architekti (Lluís Domènech i Montanera, Antoni Gaudí) a hudebníci (violoncellista Pau Casals či současný písničkář Lluís Llach).

Katalánsko je první španělský pevninský region, ve kterém byly zakázány býčí zápasy.

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články